Co może być dowodem w sprawie administracyjnej
Procedury | Z przepisów szczególnych może wynikać wymóg wykazania pewnych okoliczności za pomocą określonych dowodów. Niektórzy świadkowie mogą także odmówić zeznań lub udzielenia odpowiedzi na pytania. Anna Puszkarska radca prawny
Zgodnie z art. 75 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) zasadą jest, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.
W orzecznictwie podkreśla się, że w art. 75 § 1 k.p.a. wprowadzono otwarty system środków dowodowych, w związku z czym ograniczenie ustalonego w tym przepisie zakresu dowodów może wynikać tylko z ustawy. Bez wyraźnej podstawy ustawowej organ nie może wymagać, aby określone fakty były udowadniane jedynie za pomocą konkretnych środków dowodowych (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 27 kwietnia 1992 r., sygn. III SA 1838/91, ONSA 1992/2/45).
Przepisy szczególne mogą jednak wprowadzać dodatkowe wymagania w tym zakresie (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 28 lutego 2018 r., sygn. III SA/Wr 775/17, LEX nr 2478761 dot. ograniczeń dowodowych wynikających z rozporządzenia nr 561/2006 w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego). W takich przypadkach posłużenie się innymi dowodami niż te wymagane narusza prawo (w tym art. 75 § 1 k.p.a.).
Nie każdy zostanie świadkiem
Zgodnie z art. 82 k.p.a. świadkami nie mogą być:
- osoby niezdolne do spostrzegania lub komunikowania swoich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta